Lorell Nesting Chair – Black Fabric Seat – Mesh Back – Metal Frame – Rectangular Base – Black – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 18.50" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Back Material | Mesh |
| Base Shape | Rectangular |
| Maximum Recommended Usage Time | 4 Hour |
| Armrest | No |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Metal |
| Height | 2037-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24.7" |
| Depth | 24" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Nesting Chair |
| Application/Usage | Reception Area |
| Manufacturer Part Number | 84385 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile, nesting chairs work great in your training or reception area. Mesh back and fabric seat both in black offer comfortable support. Four legs include swivel casters for easy chair movement. Metal frame features a powder-coat finish for durability. Seat flips up to allow chairs to nest for space-saving storage. Weight capacity is 275 lb. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |










