Lorell Armless Mesh Back Training Chair – Plywood, Foam, Fabric Seat – Nylon, Plastic Back – Metal Frame – Black – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Fabric |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Back Material | Plastic |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | No |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Metal |
| Height | 33.8" |
| Width | 20.5" |
| Depth | 21.5" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Compact |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Armless Mesh Back Training Chair |
| Application/Usage | Meeting |
| Manufacturer Part Number | 49541 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mesh back chairs with no arms tilt, fold, stack and nest for use in breakrooms, meetings and more. Articulating back lets you lean back for added comfort. Plastic back frame is upholstered with nylon mesh fabric for breathability. Plywood seat is cushioned with foam and upholstered in fabric so you can endure long meetings better. Nesting chairs also include padded armrests, glides and 55mm dual-wheel hooded casters. To nest, simply flip up the seat for compact storage. Stack up to seven chairs. Frame is made of metal. Training chair includes glides and casters to suit your needs. Weight capacity is 275 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065354804.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
Lorell Armless Mesh Back Training Chair – Plywood, Foam, Fabric Seat – Nylon, Plastic Back – Metal Frame – Black – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Fabric |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Back Material | Plastic |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | No |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Metal |
| Height | 33.8" |
| Width | 20.5" |
| Depth | 21.5" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Compact |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Armless Mesh Back Training Chair |
| Application/Usage | Meeting |
| Manufacturer Part Number | 49541 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mesh back chairs with no arms tilt, fold, stack and nest for use in breakrooms, meetings and more. Articulating back lets you lean back for added comfort. Plastic back frame is upholstered with nylon mesh fabric for breathability. Plywood seat is cushioned with foam and upholstered in fabric so you can endure long meetings better. Nesting chairs also include padded armrests, glides and 55mm dual-wheel hooded casters. To nest, simply flip up the seat for compact storage. Stack up to seven chairs. Frame is made of metal. Training chair includes glides and casters to suit your needs. Weight capacity is 275 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065354804.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |















