Lorell 3-Tier Rolling Carts

Login to View Prices
Lorell 3-Tier Rolling Carts – 99 lb Capacity – 4 Casters – Steel – x 16″ Width x 26″ Depth x 40″ Height – Chrome – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Utility Cart |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED FIVE YEAR</p> |
| Number Of Casters | 4 |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 16" |
| Depth | 26" |
| Maximum Load Capacity | 99 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Heavy Duty |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | 3-Tier Rolling Carts |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 84859 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3-Tier Rolling Cart features three levels to hold plenty of office supplies or refreshments. Convenient handle on the side allows easy maneuvering. Sturdy bottom shelf is designed for larger packages and bulk goods. Two shelves are adjustable. Cart also features one basket to hold items that might slide. Heavy-duty steel tubing and wire withstand constant use and hold up to 99 lb. The cart is easy to assemble with no tools required. Four casters provide mobility. Two casters lock keep your serving center in place. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell 3-Tier Rolling Carts

Login to View Prices
Lorell 3-Tier Rolling Carts – 99 lb Capacity – 4 Casters – Steel – x 18″ Width x 30″ Depth x 40″ Height – Chrome – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Utility Cart |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED FIVE YEAR</p> |
| Number Of Casters | 4 |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 18" |
| Depth | 30" |
| Maximum Load Capacity | 99 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Heavy Duty |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | 3-Tier Rolling Carts |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 84858 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3-Tier Rolling Cart features three levels to hold plenty of office supplies or refreshments. Convenient handle on the side allows easy maneuvering. Sturdy bottom shelf is designed for larger packages and bulk goods. Two shelves are adjustable. Cart also features one basket to hold items that might slide. Heavy-duty steel tubing and wire withstand constant use and hold up to 99 lb. The cart is easy to assemble with no tools required. Four casters provide mobility. Two lock to keep your serving center in place. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |







