Long Reach Stapler, 25-Sheet Capacity, 12″ Throat, Black/Silver
Login to View Prices
Paperwork can be a hassle but stapling it shouldn’t be. With the Bostitch Long Reach Antimicrobial* Stapler’s uniquely effortless one-finger technology by PaperPro®, experience fast and easy, jam-free stapling for your brochures, pamphlets, binding, and more. 80% easier than standard staplers, all it takes is the press of a finger to fasten up to 25 sheets. Boasts a 12.5″ long reach and ability to bind sheets up to 25″ wide, plus a built-in ruler and sliding paper guide to ensure consistent staple placement. For demanding environments, the sophisticated die-cast metal housing delivers impressive performance while the base’s non-slip grip protects your desktop and provides stability during use. With a curved, ergonomic handle shape that positions perfectly in the palm of your hand, dominate your stapling stacks without missing a sheet. Full strip (210) staple capacity; uses standard staples. For optimal performance, use with Premium Standard Staples (1901). Antimicrobial properties built-in to protect the product with Agion® silver ion-based agent. Agion® is a registered trademark of Sciessent®.
Additional information
| Weight | 2.1700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.31 × 3.75 × 3.00 in |
| Color(s) | Black/Silver |
| Disclaimer Statement | Agion® is a registered trademark of Sciessent®. For more information on Agion® Antimicrobial visit their website. This product does not protect users or others against bacteria, viruses, germs or disease organisms. |
| Replacement Staples | PaperPro® 1901 |
| Tacking | No |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Footnote 2 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Leg Size | 0.25" |
| Crown Size | 0.5" |
| Type of Staple Used | Standard |
| Staple Loading | Top |
| Power Source(s) | Manual |
| High Capacity Stapling | No |
| Staple Capacity | Full Strip (210 Staples) |
| Throat Depth | 12" |
| Global Product Type | Long Reach Staplers |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Flat Clinch Plate | No |
| Sheet Capacity | 25 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 842048016106 |
| MPN | 1610 |
| Brand | Bostitch® |

















Reviews
There are no reviews yet.