Logitech C922 Webcam – 2 Megapixel – 60 Fps – Usb 20
Login to View Prices
Logitech C922 Webcam – 2 Megapixel – 60 fps – USB 2.0 – 1920 x 1080 Video – Auto-focus – 78° Angle – 1.2x Digital Zoom – Microphone – Computer, Notebook, Monitor
Additional information
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Product Type | Webcam |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Mounting Type | Clip |
| Field Of View (FOV) Angle | 78° |
| Country Of Origin | China |
| Height | 1.7" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 2.8" |
| Digital Zoom | 1.2x |
| Effective Resolution | 2 Megapixel |
| Brand Name | Logitech |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Manufacturer | Logitech |
| Microphone | Yes |
| Product Model | C922 |
| Product Name | C922 Pro Stream Webcam |
| Device Supported | Monitor |
| Manufacturer Part Number | 960-001087 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The C922 Pro HD Stream Webcam lets you stream anything you want in your choice of full 1080p HD at 30 frames per second or hyper-fast HD 720p at 60 frames per second. HD autofocus and light correction work to fine-tune lighting conditions for razor-sharp, high-definition video in any lighting. Fitted with two omnidirectional microphones, this webcam captures more realistic sound from multiple angles to let you voice come through sounding natural and clear. Diagonal, 78-degree field of view perfectly frames you and your space to make a strong impression. Capture sharp images and clear colors with the glass lens.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>C922 Pro Stream Webcam</li> <li>Tripod</li> <li>User Documentation</li> <li>3 Month Premium Xsplit License</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Cable Length | 5 ft |
| Weight (Approximate) | 12 oz |








