Kensington W2000 Webcam – 30 Fps – Black – Usb Type C – 1 Pack(S)
Login to View Prices
Kensington W2000 Webcam – 30 fps – Black – USB Type C – 1 Pack(s) – 1920 x 1080 Video – Auto-focus – 360° Angle – 2x Digital Zoom – Microphone – Notebook, Computer
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Webcam |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Product Color | Black |
| Field Of View (FOV) Angle | 360° |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.1" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 1.9" |
| Digital Zoom | 2x |
| Brand Name | Kensington |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Microphone | Yes |
| Product Model | W2000 |
| Product Name | W2000 Auto-Focus Webcam |
| Device Supported | Computer |
| Manufacturer Part Number | 81175 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>W2000 Auto-Focus Webcam delivers high-quality, 1080p video to help you look your best on conference calls when using Microsoft Teams, Google Meet, Zoom and more. Powerful, Kensington Konnect software simplifies customizing your video settings. Integrated lens cover lets you control who sees you. Narrow, 75-degree diagonal view provides a personal and private video frame for one-on-one calls while reducing background clutter. Adjust it up to 37 degrees vertically or 360 degrees horizontally for the best camera angles. Use the electronic pan, tilt and zoom to optimize your video frame. Omnidirectional microphone with noise-reduction technology ensures you're heard in every meeting. Present on any device using USB-A or USB-C ports. Accessorize your webcam with Kensington Telescoping Desk Stand and Ring Light (none included) for a professional video setup. It meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids using disinfectants without degradation.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>W2000 Auto-Focus Webcam</li> <li>USB-A to USB-C Adapter</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB Type C |












