LobbyMaster Plastic Dust Pan, 11.72″ Wide, 31″ PVC Handle, Blue/Black
Login to View Prices
Easy-lock system keeps the handle upright and in place while you sweep. Innovative footrest pads and angled base provide stability. Large pan capacity and tapered front edge simplify dust and debris pick-up. Broom-cleaning teeth on the yoke allow you to clean your bristles as you go.
Additional information
| Weight | 2.0900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.50 × 11.72 × 31.00 in |
| Global Product Type | Hopper/Broom Combo Dustpans |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Overall Length | 12.5" |
| Width | 11.72" |
| Handle Length | 31" |
| Color(s) | Blue/Black |
| Ship Class Code | B |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 00729661303014 |
| MPN | T0013-01 |
| Brand | Impact® |













Reviews
There are no reviews yet.