Corn Whisk Broom, Corn Fiber Bristles, 9″ Bristle Length, Yellow, 12/Carton
Login to View Prices
Boardwalk® Corn Whisk Broom is the ideal, economical choice for general spot cleaning. The broom is constructed of natural corn bristle fibers and includes three rows of stitching for added strength and durability. The design includes a metal cap and ring for easy hanging. Packed in a convenient and portable size for cleaning on the go and keeping on-hand for quick and easy clean-up.
Additional information
| Weight | 6.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.00 × 6.50 × 4.00 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Whisk Brooms |
| Color(s) | Yellow |
| Bristle Material | Corn Fiber |
| Handle Diameter | 1" |
| Ship Class Code | B |
| Overall Length | 13.75" |
| Bristle Length | 9" |
| Application | Whisk |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507983651 |
| MPN | BWK951WC |
| Brand | Boardwalk® |
















Reviews
There are no reviews yet.