Linksys 24-Port Managed Gigabit Ethernet Switch with 4 10g Sfp Uplinks
Login to View Prices
Linksys 24-Port Managed Gigabit Ethernet Switch with 4 10G SFP+ Uplinks – 24 Ports – Manageable – TAA Compliant – 3 Layer Supported – Modular – 23.95 W Power Consumption – Optical Fiber, Twisted Pair – Rack-mountable – 5 Year Limited Warranty
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manageable | Yes |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Number Of Total Expansion Slo | 4 |
| Number Of SFP+ Slots | 4 |
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Network Ports | 24 |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| TAA Compliant | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.7" |
| Width | 13" |
| Depth | 9.1" |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Model | LGS328C |
| Product Name | 24-Port Managed Gigabit Ethernet Switch with 4 10G SFP+ Uplinks |
| Network Technology | 10GBase-X |
| Power Consumption | 23.95 W |
| Manufacturer Part Number | LGS328C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <b>Designed for security and speed, Linksys Managed Gigabit Switches provide a business-class network you can grow on, Network Expansion<br /></b>Linksys managed switches include features for quickly expanding and growing your network. Multiple high-bandwidth trunks between switches enhance availability and redundancy. Spanning Tree Protocol (STP) and Storm Control features help control planned or inadvertent cable loops, so you can confidently build a mesh of switches and quickly expand your network to support your growing workforce.<br /><br /><b>Network Security<br /></b>Unauthorized access to the network and mission-critical data is a constant concern. Linksys managed switches help secure networks through port authentication, requiring clients to authenticate themselves before any data is passed. Advanced DHCP snooping and IP-MAC binding functions ensure network integrity and help prevent network attacks.<br /><br /><b>Quality of Service (QoS)<br /></b>Numerous QoS features ensure that traffic is prioritized properly to deliver the best possible user experience for real-time applications like voice and video along with bandwidth-intensive graphic/video file uploads and downloads. IGMP snooping limits IP multicast traffic to the ports that requested it, enabling the rest of the network to operate at peak efficiency. |
| Power Source | Power Supply |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Layer Supported | 3 |
| Weight (Approximate) | 4.38 lb |









