Linksys 8-Port Managed Gigabit Poe Switch with 2 1g Sfp Uplinks
Login to View Prices
Linksys 8-Port Managed Gigabit PoE+ Switch with 2 1G SFP Uplinks – 8 Ports – Manageable – TAA Compliant – 3 Layer Supported – Modular – 2 SFP Slots – 110 W PoE Budget – Optical Fiber, Twisted Pair – PoE Ports – 5 Year Limited Warranty
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manageable | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number Of Total Expansion Slo | 2 |
| Number Of SFP Slots | 2 |
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Network Ports | 8 |
| PoE (RJ 45) Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| TAA Compliant | Yes |
| PoE Budget | 110 W |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.1" |
| Width | 4.1" |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Brand Name | Linksys |
| Frequency | 60 Hz |
| Length | 9.4" |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Name | 8-Port Managed Gigabit PoE+ Switch with 2 1G SFP Uplinks |
| Network Technology | 1000Base-X |
| Manufacturer Part Number | LGS310MPC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Managed Gigabit PoE+ Switch supports the latest 802.3at (PoE+) standards and provides up to double the power budget per Gigabit Ethernet port while offering 802.3af (PoE backwards compatibility). Power over Ethernet reduces electrical wiring costs, simplifies installation and supports network devices, including IP cameras and wireless access points in optimal indoor and outdoor locations. Multiple high-bandwidth trunks enhance availability and redundancy. Spanning Tree Protocol (STP) and Storm Control features help control planned or inadvertent cable loops to confidently build a mesh of switches and quickly expand your network to support your growing workforce. Advanced DHCP snooping and IP-MAC binding functions ensure network integrity and help prevent network attacks. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066900721.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Power Source | Power Supply |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Layer Supported | 3 |
| Weight (Approximate) | 1.40 lb |
Linksys 8-Port Managed Gigabit Poe Switch with 2 1g Sfp Uplinks
Login to View Prices
Linksys 8-Port Managed Gigabit PoE+ Switch with 2 1G SFP Uplinks – 8 Ports – Manageable – TAA Compliant – 3 Layer Supported – Modular – 2 SFP Slots – 110 W PoE Budget – Optical Fiber, Twisted Pair – PoE Ports – 5 Year Limited Warranty
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manageable | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number Of Total Expansion Slo | 2 |
| Number Of SFP Slots | 2 |
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Network Ports | 8 |
| PoE (RJ 45) Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| TAA Compliant | Yes |
| PoE Budget | 110 W |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.1" |
| Width | 4.1" |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Brand Name | Linksys |
| Frequency | 60 Hz |
| Length | 9.4" |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Name | 8-Port Managed Gigabit PoE+ Switch with 2 1G SFP Uplinks |
| Network Technology | 1000Base-X |
| Manufacturer Part Number | LGS310MPC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Managed Gigabit PoE+ Switch supports the latest 802.3at (PoE+) standards and provides up to double the power budget per Gigabit Ethernet port while offering 802.3af (PoE backwards compatibility). Power over Ethernet reduces electrical wiring costs, simplifies installation and supports network devices, including IP cameras and wireless access points in optimal indoor and outdoor locations. Multiple high-bandwidth trunks enhance availability and redundancy. Spanning Tree Protocol (STP) and Storm Control features help control planned or inadvertent cable loops to confidently build a mesh of switches and quickly expand your network to support your growing workforce. Advanced DHCP snooping and IP-MAC binding functions ensure network integrity and help prevent network attacks. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066900721.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Power Source | Power Supply |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Layer Supported | 3 |
| Weight (Approximate) | 1.40 lb |






