Startechcom Industrial 8 Port Gigabit Poe Switch 30w – Power Over Ethernet Switch – Gbe Poe Network Switch – Unmanaged – Ip-30
Login to View Prices
StarTech.com Industrial 8 Port Gigabit PoE Switch 30W – Power Over Ethernet Switch – GbE POE+ Network Switch – Unmanaged – IP-30 – 8 Port Gigabit PoE switch 30W PSE power per port to devices w/GbE on Cat5e/6 – Power over Ethernet Network IEEE 802.3af/at |10/100/1000 Mbps |Unmanaged |Alarm Relay |DIN/Wall Mount |Redundant Power Input IP-30 /Industrial Hardened -40C to 75C temp
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manageable | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Network Ports | 8 |
| PoE (RJ 45) Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet PoE+ |
| PoE Budget | 200 W |
| Networking Standards | IEEE 802.3x |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.6" |
| Width | 4.1" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Length | 5.6" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Ethernet Switch |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Power Consumption | 206 W |
| Manufacturer Part Number | IESC1G80UP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This industrial 8 port gigabit PoE switch features 30W of power and is designed to be installed in harsh environments and supports up to a total of 200W power outputs. Includes hardware for DIN rail or wall mounting.</p> For Demanding Environments Where No Fiber Connections Are Required <p>Using Cat 5e (or higher rated) Ethernet cabling, this Ethernet switch Provides up to 30W of PSE power per PoE port (PSE) to IEEE 802.3af (PoE / Type 1) and IEEE 802.3at (PoE+ / Type 2) PD devices like:</p> <ul> <li>Cameras</li> <li>Sensors</li> <li>Wi-Fi Access Points</li> </ul> <p>High total power budget with high PoE port count at a maximum of 30 watts per port, up to 200 watts max. Power provided in order of device connection, max 6 802.3at (30W) devices (180W total) at any time.</p> Truly Industrial for Devices That Must Function Under Harsh Conditions <p>Industrial features include:</p> <ul> <li>Operating Temperature Range: -40 C to 75 C</li> <li>IP-30 rated housing</li> <li>Vibration, shock, and free-fall standard testing</li> </ul> <p>This Ethernet switch supports additional features such as redundant power inputs, 2kV surge protection on RJ45 ports, and an MTBF of 500, 000+ hrs (Telcordia/Bellcore) at 50°, C, for long-term reliability.</p> |
| Power Source | PoE+ |
| Package Contents | <ul> <li>Ethernet Switch</li> <li>Mounting Hardware Kit</li> <li>Quick-Start Guide</li> <li>Terminal Block</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Layer Supported | 2 |
| Weight (Approximate) | 1.18 lb |
Startechcom Industrial 8 Port Gigabit Poe Switch 30w – Power Over Ethernet Switch – Gbe Poe Network Switch – Unmanaged – Ip-30
Login to View Prices
StarTech.com Industrial 8 Port Gigabit PoE Switch 30W – Power Over Ethernet Switch – GbE POE+ Network Switch – Unmanaged – IP-30 – 8 Port Gigabit PoE switch 30W PSE power per port to devices w/GbE on Cat5e/6 – Power over Ethernet Network IEEE 802.3af/at |10/100/1000 Mbps |Unmanaged |Alarm Relay |DIN/Wall Mount |Redundant Power Input IP-30 /Industrial Hardened -40C to 75C temp
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manageable | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Network Ports | 8 |
| PoE (RJ 45) Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet PoE+ |
| PoE Budget | 200 W |
| Networking Standards | IEEE 802.3x |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.6" |
| Width | 4.1" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Length | 5.6" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Ethernet Switch |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Power Consumption | 206 W |
| Manufacturer Part Number | IESC1G80UP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This industrial 8 port gigabit PoE switch features 30W of power and is designed to be installed in harsh environments and supports up to a total of 200W power outputs. Includes hardware for DIN rail or wall mounting.</p> For Demanding Environments Where No Fiber Connections Are Required <p>Using Cat 5e (or higher rated) Ethernet cabling, this Ethernet switch Provides up to 30W of PSE power per PoE port (PSE) to IEEE 802.3af (PoE / Type 1) and IEEE 802.3at (PoE+ / Type 2) PD devices like:</p> <ul> <li>Cameras</li> <li>Sensors</li> <li>Wi-Fi Access Points</li> </ul> <p>High total power budget with high PoE port count at a maximum of 30 watts per port, up to 200 watts max. Power provided in order of device connection, max 6 802.3at (30W) devices (180W total) at any time.</p> Truly Industrial for Devices That Must Function Under Harsh Conditions <p>Industrial features include:</p> <ul> <li>Operating Temperature Range: -40 C to 75 C</li> <li>IP-30 rated housing</li> <li>Vibration, shock, and free-fall standard testing</li> </ul> <p>This Ethernet switch supports additional features such as redundant power inputs, 2kV surge protection on RJ45 ports, and an MTBF of 500, 000+ hrs (Telcordia/Bellcore) at 50°, C, for long-term reliability.</p> |
| Power Source | PoE+ |
| Package Contents | <ul> <li>Ethernet Switch</li> <li>Mounting Hardware Kit</li> <li>Quick-Start Guide</li> <li>Terminal Block</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Layer Supported | 2 |
| Weight (Approximate) | 1.18 lb |





