Linear Low-Density Can Liners, 10 gal, 0.6 mil, 24″ x 23″, Clear, 25 Bags/Roll, 20 Rolls/Carton
Login to View Prices
Low density resin blends improve bag strength and elasticity to resist punctures. Ideal for indoor or outdoor receptacles containing heavy, wet trash. Clear liners allow contents to show to deter pilferage and are great for recycling. Star-sealed bottom construction distributes weight more evenly and resists leaks. Coreless rolls for convenient dispensing.
Additional information
| Weight | 12.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 12.25 × 3.50 in |
| Color(s) | Clear |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height | 23" |
| Color Family | Clear |
| Waste Bag Thickness | 0.6 mil |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Scent Indicator | No |
| Bottom Seal | Star |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Global Product Type | LDPE Waste Can Liners |
| Width | 24" |
| Maximum Volume Capacity | 10 gal |
| Waste Bag Material(s) | Metallocene (LLDPE/LDPE Blend) |
| Minimum Volume Capacity | 7 gal |
| Ship Class Code | B |
| Maximum Volume Range | 6 to 10 gal |
| Grade | Medium-Duty |
| Flat Pack/Roll | Roll |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 041215250736 |
| MPN | 1506905 |
| Brand | Classic Clear |












Reviews
There are no reviews yet.