Linear Low-Density Can Liners, 16 gal, 0.35 mil, 24″ x 32″, Clear, 1,000/Carton
Login to View Prices
Maintain a clean and tidy environment. Ultra-durable, linear low-density polyethylene can liners are more likely to stretch than they are to tear or split, making them perfect for industrial and commercial applications where sharp, heavy and/or wet waste may be present, and Heritage Linear Low-Density Can Liners provide one of the best performance profiles in the industry. Their star-sealed bottom more evenly distributes their contained weight while minimizing the potential for leaks, allowing for the smooth collection and transport of refuse without fear of causing a mess. Puncture-resistant.
Additional information
| Weight | 17.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.50 × 13.00 × 6.25 in |
| Height | 32" |
| Color(s) | Clear |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Clear |
| Waste Bag Thickness | 0.35 mil |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Waste Bag Material(s) | Linear Low-Density Polyethylene (LLDPE) |
| Scent Indicator | No |
| Grade | Premium |
| Bottom Seal | Star |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Global Product Type | LDPE Waste Can Liners |
| Width | 24" |
| Ship Class Code | B |
| Maximum Volume Capacity | 16 gal |
| Maximum Volume Range | 16 to 20 gal |
| Minimum Volume Capacity | 12 gal |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 098241003065 |
| MPN | D4832RC |
| Brand | Heritage |










Reviews
There are no reviews yet.