Lenovo ThinkStation P8 30HH002XUS Workstation – 1 x AMD Ryzen Threadripper PRO 7945WX – 64 GB – 2 TB SSD
Login to View Prices
THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY
Fostering creativity for professionals across industries
- Ryzen Threadripper PRO 4.70 GHz processor for performing computational tasks effectively
- Windows 11 Pro OS smartly manages your hardware and runs routine applications efficiently
- 2 TB SSD capacity for spacious storage with faster data transfer speed than standard hard drives. It can hold tons of digital content, files and documents.
- 64 GB of gigantic memory enables you to do multitasking and run intensive games lag-free
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- 1400 W power supply unit (PSU) included
Additional information
| Weight | 50.0400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 6.90 × 17.10 in |
| Processor Model | 7945WX |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Por | 5 |
| Operating System Language | English |
| Processor Speed | 4.70 GHz |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Drive Type | SSD |
| Graphics Controller Model | T1000 |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Operating System Platform | Windows |
| Maximum Power Supply Wattag | 1400 W |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Type | Ryzen Threadripper PRO |
| Number of Total Memory Slot | 8 |
| Product Type | Workstation |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold),GREENGUARD,TCO Certified 9.0 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Energy Efficiency Certifica | ENERGY STAR 8.0 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet,10 Gigabit Ethernet |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Memory Configuration | 4 x 16 GB |
| Processor Socket | Socket sTR5 |
| Total Solid State Drive Cap | 2 TB |
| RAID Supported | Yes |
| Number of Processors Instal | 1 |
| Wireless LAN | Yes |
| Package Contents | <ul><li> ThinkStation P8 30HH002XUS</li><li> Keyboard</li><li> Mouse</li></ul> |
| Product Model | 30HH002XUS |
| Standard Memory | 64 GB |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Error Checking | ECC |
| TCO Certified | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Number of Processors Suppor | 1 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Website Addres | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Controller Type | NVMe,Serial ATA |
| Number of Graphic Controlle | 1 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Processor Threads | 24 |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Additional Warranty Informa | <ul><li> Base Warranty 3-year, Onsite </li><li> Included Upgrade 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Onsite</li></ul> |
| Keyboard Localization | English |
| Limited Warranty | 3 Year |
| USB Type-C Detail | 2x USB-C® 3.2 Gen 2; 1x USB-C® (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2×2), data transfer only |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Product Series | P8 |
| Product Line | ThinkStation |
| Chipset Model | WRX90 |
| Signal Processing | Registered |
| Energy Star | Yes |
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| Graphics Memory Accessibili | Dedicated |
| Graphics Controller Manufac | NVIDIA |
| USB Type-C | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 197531578013 |
| MPN | 30HH002XUS |
| Brand | Lenovo |

























Reviews
There are no reviews yet.