Open modern desk is perfect in small spaces. Quick, easy assembly with no tools required. Scratch- and stain-resistant woodgrain laminate top with grommet for wire management. Strong silver powder coated steel frame with modesty panel. Leveling glides adjust to accommodate uneven floors.
Additional information
| Weight | 30.8600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.80 × 25.20 × 4.35 in |
| Overall Width (Max) | 33" |
| Footnote 3 | Floor Clearance (Worksurface to Floor): 28" |
| Footnote 2 | Knee-Space Depth: 17.11" |
| Footnote 1 | Knee-Space Width: 31.5" |
| For Use With | Linea Italia® Seven Series Pedestals and Desks |
| Overall Depth (Max) | 19" |
| Worksurface Depth | 17.11" |
| Series Name | Linea Italia® Klin |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| CPU Holder/Platform Indicat | No |
| Keyboard/Mouse Platform Ind | No |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Worksurface Width | 31.5" |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Global Product Type | Desk Tables |
| Worksurface/Base Color | Ash |
| Worksurface Material | Woodgrain Laminate |
| Caster/Glide/Wheel | Four Glides |
| Color Family | Gray |
| Edge Detail Profile | Edge Band |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Base Material | Steel |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 07128207400331 |
| MPN | LITSH763ASH |
| Brand | Linea Italia® |




















Reviews
There are no reviews yet.