Kingston Server Premier 32GB DDR4 SDRAM Memory Module
Login to View Prices
Kingston Server Premier 32GB DDR4 SDRAM Memory Module – For Server – 32 GB – DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM – 3200 MHz Dual-rank Memory – CL22 – 1.20 V – ECC – Unbuffered – 288-pin – DIMM – Lifetime Warranty
- RAM Module offers enhanced memory with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed with unbuffered signal and CL22 latency will run them smoothly
- 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- 288-pin DDR4-3200/PC4-25600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL22 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Server device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
Additional information
| Dimensions | 1.20 in |
|---|---|
| Memory Rank | Dual-rank |
| Length | 5.3" |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | ECC |
| Memory Size | 32 GB |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Product Line | Server Premier |
| CAS Latency | CL22 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Website Addres | |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | KSM32ED8/32HC |
| Brand | Kingston |












Reviews
There are no reviews yet.