HPE Sourcing 32GB DDR4 SDRAM Memory Module – For Server – 32 GB (1 x 32GB) – DDR4-2400/PC4-19200 DDR4 SDRAM – 2400 MHz – CL17 – 1.05 V – ECC – Registered – 288-pin – DIMM
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2400 MHz memory speed with registered signal and CL17 latency will run them smoothly
- DIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4-2400/PC4-19200 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 32GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin pins for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL17 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Server device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin pins and 32 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing allows high speed and accuracy to allow maximum reliability
Additional information
| Weight | 4.0000 lbs |
|---|---|
| Memory Voltage | 1.05 V |
| Manufacturer Website Addres | https://imaginenext.ingrammicro.com/sourcing-and-certified-pre-owned |
| Compatibility | <p>HP ProLiant Servers</p> |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Signal Processing | Registered |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | ECC |
| Manufacturer | HPE Sourcing |
| Product Type | RAM Module |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| CAS Latency | CL17 |
| UPC | 0889296168270 |
| MPN | 819412-001 |
| Brand | HPE Sourcing |













Reviews
There are no reviews yet.