KIND Energy Bars – Trans Fat Free, Gluten-free, Individually Wrapped – Chocolate Chunk – 2.10 oz – 6 / Box
Additional information
| Brand | KIND Snacks |
|---|---|
| Product Type | Bar |
| Allergens | Tree Nuts |
| Kosher | Yes |
| Fat Free | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Flavor | Chocolate Chunk |
| Ingredients | Oats, tapioca syrup, soy protein isolate, chocolate chunks (unsweetened chocolate, sugar, cocoa powder, soy lecithin, natural flavor), oat flour, chicory root fiber, canola oil, raisin paste, cane sugar, honey, natural flavor, quinoa, buckwheat, amaranth, millet, sea salt, Vitamin E (mixed tocopherols for freshness). |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | KIND |
| Features | Individually Wrapped |
| Manufacturer | KIND Snacks |
| Product Name | Energy Bars |
| Manufacturer Part Number | 28717 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Energy bars provide sustained energy from 100 percent whole grains. They blend 16 grams of five super grains – oats, quinoa, buckwheat, amaranth and millet – with chocolate chunks and honey for just the right amount of rich taste. Each bar has 35 percent less sugar than the leading energy bar and 10 grams of protein. This good source of fiber and protein is also gluten-free and Kosher. It contains zero grams of trans fat and no genetically engineered ingredients. Each bar is individually wrapped for a convenient snack to take on all your adventures.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Box |
| Weight (Approximate) | 2.10 oz |
KIND Energy Bars – Trans Fat Free, Gluten-free, Individually Wrapped – Dark Chocolate Peanut Butter – 2.10 oz – 6 / Box
Additional information
| Brand | KIND Snacks |
|---|---|
| Product Type | Bar |
| Allergens | Tree Nuts |
| Kosher | Yes |
| Fat Free | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Flavor | Dark Chocolate Peanut Butter |
| Ingredients | Oats, tapioca syrup, peanut butter (peanuts, sea salt), soy protein isolate, peanuts, chocolate chunks (unsweetened chocolate, sugar, cocoa powder, soy lecithin, natural flavor), honey, raisin paste, oat flour, peanut oil, chicory root fiber, peanut flour, cocoa powder, cane sugar, canola oil, quinoa, buckwheat, amaranth, millet, sea salt, natural flavor, Vitamin E (mixed tocopherols for freshness). |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | KIND |
| Features | Individually Wrapped |
| Manufacturer | KIND Snacks |
| Product Name | Energy Bars |
| Manufacturer Part Number | 28716 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Energy bars provide sustained energy from 100 percent whole grains. They blend 16 grams of five super grains – oats, quinoa, buckwheat, amaranth and millet – with crunchy whole peanuts and decadent dark chocolate chunks for a satisfying flavor combination. Each bar has 35 percent less sugar than the leading energy bar and 10 grams of protein. This good source of fiber and protein is also gluten-free and Kosher. It contains zero grams of trans fat and no genetically engineered ingredients. Each bar is individually wrapped for a convenient snack to take on all your adventures. |
| Packaged Quantity | 6 / Box |
| Weight (Approximate) | 2.10 oz |
KIND Energy Bars – Trans Fat Free, Gluten-free, Individually Wrapped – Peanut Butter – 2.10 oz – 6 / Box
Additional information
| Brand | KIND Snacks |
|---|---|
| Product Type | Bar |
| Allergens | Tree Nuts |
| Kosher | Yes |
| Fat Free | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Flavor | Peanut Butter |
| Ingredients | Oats, tapioca syrup, peanut butter (peanuts, sea salt), peanuts, soy protein isolate, honey, oat flour, raisin paste, chicory root fiber, peanut flour, cane sugar, canola oil, peanut oil, quinoa, buckwheat, amaranth, millet, sea salt, natural flavor, Vitamin E (mixed tocopherols for freshness). |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | KIND |
| Features | Individually Wrapped |
| Manufacturer | KIND Snacks |
| Product Name | Energy Bars |
| Manufacturer Part Number | 28715 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Energy bars provide sustained energy from 100 percent whole grains. They blend 17 grams of five super grains – oats, quinoa, buckwheat, amaranth and millet – with crunchy whole peanuts and creamy peanut butter for a soft, chewy texture. Each bar has 35 percent less sugar than the leading energy bar and 10 grams of protein. This good source of fiber and protein is also gluten-free and Kosher. It contains zero grams of trans fat and no genetically engineered ingredients. Each bar is individually wrapped for a convenient snack to take on all your adventures.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Box |
| Weight (Approximate) | 2.10 oz |





















