Kantek Adjustable Height Mobile Sit Stand Desk – Adjustable Height – 22″ Table Top Length x 31.50″ Table Top Width – 49″ Height – Assembly Required – Black – Melamine Top Material – 1 Each
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 31.50" |
| Table Top Length | 22" |
| Number Of Casters | 2 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Color/Finish | Black |
| Top Material | Melamine |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 2049-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Kantek |
| Features | Cup Holder |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Name | Adjustable Height Mobile Sit Stand Desk |
| Manufacturer Part Number | STS330B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile Sit-to-Stand Desk features a pneumatic system with a foot pedal to let you effortlessly adjust the height with no preset limits. Heavy-duty casters glide across floors for smooth mobility. Two of the casters are lockable prevents rolling to keep your desk securely in place. Durable platform is protected by a melamine surface for easy cleaning. Extra-large worksurface with a built-in cupholder offers ample space to work. Groove for your phone or tablet allows you to keep your device in view as you work. Steel frame offers excellent durability for lasting use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Kantek Adjustable Height Mobile Sit Stand Desk – Adjustable Height – 22″ Table Top Length x 31.50″ Table Top Width – 49″ Height – Assembly Required – White – Melamine Top Material – 1 Each
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 31.50" |
| Table Top Length | 22" |
| Number Of Casters | 2 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Color/Finish | White |
| Top Material | Melamine |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 2049-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Kantek |
| Features | Cup Holder |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Name | Adjustable Height Mobile Sit Stand Desk |
| Manufacturer Part Number | STS330W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile Sit-to-Stand Desk features a pneumatic system with a foot pedal to let you effortlessly adjust the height with no preset limits. Heavy-duty casters glide across floors for smooth mobility. Two of the casters are lockable prevents rolling to keep your desk securely in place. Durable platform is protected by a melamine surface for easy cleaning. Extra-large worksurface with a built-in cupholder offers ample space to work. Groove for your phone or tablet allows you to keep your device in view as you work. Steel frame offers excellent durability for lasting use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











