Kanguru Defender3000 FIPS 140-2 Certified Level 3, SuperSpeed USB 3.0 Secure Flash Drive, 16G
Login to View Prices
This SuperSpeed USB 3.0 secure flash drive is the ultimate data storage solution for high data security organizations. The Kanguru Defender 3000™ USB 3.0 flash drive boasts AES 256-bit hardware encryption (XTS Mode), FIPS 140-2 Level 3 certification, remote management capabilities and complies with the Trade Agreements Act (TAA Compliance), making it an outstanding USB drive for the highest security environments, including government, healthcare and financial industries.
- TAA Compliant
- Custom Engraving Available
- Brute-Force Protection
- Windows, Mac & Linux Compatible
- Onboard, Real-Time Anti-Virus Protection
- Water proof / Tamper proof
- Remote Management Ready
- AES 256-Bit Hardware Encrypted
- FIPS 140-2 Level 3 Certified
- SuperSpeed USB 3.0 Interface
Additional information
| Weight | 1.3400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.70 × 0.40 in |
| Product Model | KDF3000-16G |
| Package Contents | <ul> <li>Defender 3000, Secure FIPS 140-2 SuperSpeed USB 3.0 Flash Drive, 16G</li> <li>QuickStart Guide</li> </ul> |
| Manufacturer Website Addres | |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Product Series | KDF |
| Product Line | Defender 3000 |
| Manufacturer | Kanguru Solutions |
| Length | 2.9" |
| Product Type | Flash Drive |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Country of Origin | United States |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| TAA Compliant | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | KDF3000-16G |
| Brand | Kanguru |












Reviews
There are no reviews yet.