Jumbo Size Kraft Envelope, Cheese Blade Flap, Fold-Over Closure, 14 x 18, Brown Kraft, 25/Pack
Login to View Prices
124 in stock
SKU:
QUA42354
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
These Quality Park® jumbo kraft envelopes have an ungummed flap to help you store, transport and organize large items. Made of durable 28-lb kraft paper that withstands extensive handling and reuse. Perfect for storing blueprints, artwork, large photos, sewing patterns, classroom decorations, posters and so much more.
Additional information
| Weight | 2.7960 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.38 × 15.50 × 5.38 in |
| Global Product Type | Catalog Envelopes |
| Envelopes/Mailers Closure | Fold-Over |
| Envelopes/Mailers Exterior | 14 x 18 |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Exterior Material(s) | Kraft Paper Stock |
| Seam Type | Side |
| Color(s) | Brown Kraft |
| Basis Weight | 28 lb Bond |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Flap Type | Cheese Blade |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color Family | Brown |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227423542 |
| MPN | QUA42354 |
| Brand | Quality Park™ |
Be the first to review “Jumbo Size Kraft Envelope, Cheese Blade Flap, Fold-Over Closure, 14 x 18, Brown Kraft, 25/Pack” Cancel reply







Reviews
There are no reviews yet.