Jonti-Craft Triple Stack Children’s Stacking Lockers – 48.5″ x 15″ x 67″ – Stackable, Lockable, Sturdy, Key Lock, Kick Plate – Wood Grain – Baltic Birch Plywood
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Cabinet |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | Wood Grain |
| Product Material | Baltic Birch Plywood |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1967-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 48.5" |
| Depth | 15" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Kick Plate |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Triple Stack Children's Stacking Lockers |
| Application/Usage | Student |
| Manufacturer Part Number | 4697JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Triple-stack lockers offer a secure place for student storage. Different key-n-locks safeguard their belongings. Three rows of lockers include 12 lockers. An individual locker measures 10" wide x 12" deep x 20" high. Lockers should be fastened to a wall. Kickplates prevent toe and finger pinching. Small objects can't get underneath. Lockers are made of Baltic birch plywood for sturdy, light-duty storage.</p> |
| Packaged Quantity | 3 Each |
| Package Contents | <ul><li>Triple Stack 12-Sectn Student Lockers</li><li>Hardware</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 232 lb |












