Jonti-Craft Rainbow Accents Large Neat-N-Trim Locker
Login to View Prices
Jonti-Craft Rainbow Accents Large Neat-n-Trim Locker – 8 Compartment(s) – 50.5″ Height x 60″ Width x 15″ Depth – Durable, Hanging Hook, Rounded Corner – Baltic – Acrylic – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Compartments | 8 |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Acrylic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Rounded Corner |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents Large Neat-n-Trim Locker |
| Product Line | Neat-n-Trim |
| Application/Usage | Jacket |
| Manufacturer Part Number | 2685JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Eight-section locker features a double coat hook that is side-mounted in each locker to conveniently hold backpacks, jackets and more. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Kickplate prevents children from losing their favorite toys underneath. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 147 lb |












