Jonti-Craft Rainbow Accents 5 Section Coat Locker – 5 Compartment(s) – 50.5″ Height x 48″ Width x 15″ Depth – Double Hook, Durable, Rounded Corner, Yellowing Resistant – Baltic – Birch Plywood – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Compartments | 5 |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Birch Plywood |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Yellowing Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 5 Section Coat Locker |
| Application/Usage | Backpack |
| Finishing | UV Acrylic |
| Manufacturer Part Number | 2681JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Five-section coat locker features hooks for coats in each section and a place for lunch boxes and boots for great organization. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 123 lb |
Jonti-Craft Rainbow Accents 5-section Coat Locker – 5 Compartment(s) – 50.5″ Height x 48″ Width x 15″ Depth – Double Hook, Durable, Laminated, Rounded Corner – Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Compartments | 5 |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Rounded Corner |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 5-section Coat Locker |
| Application/Usage | Lunch Box |
| Manufacturer Part Number | 2681JCWW003 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Five-section coat locker features double coat hooks in each section to hang jackets, backpacks and more. Top and bottom shelves provide additional space for boots and lunch boxes. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Standard Write-n-Wipe recessed backs can be easily wiped clean.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 149 lb |
Jonti-Craft Rainbow Accents 5-section Coat Locker – 5 Compartment(s) – 50.5″ Height x 48″ Width x 15″ Depth – Double Hook, Durable, Laminated, Rounded Corner – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Compartments | 5 |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Rounded Corner |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 5-section Coat Locker |
| Application/Usage | Lunch Box |
| Manufacturer Part Number | 2681JCWW180 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Five-section coat locker features double coat hooks in each section to hang jackets, backpacks and more. Top and bottom shelves provide additional space for boots and lunch boxes. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Standard Write-n-Wipe recessed backs can be easily wiped clean.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 149 lb |
Jonti-Craft Rainbow Accents 5-section Coat Locker – 5 Compartment(s) – 50.5″ Height x 48″ Width x 15″ Depth – Double Hook, Durable, Laminated, Rounded Corner – Purple – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Compartments | 5 |
| Product Color | Purple |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Rounded Corner |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 5-section Coat Locker |
| Application/Usage | Lunch Box |
| Manufacturer Part Number | 2681JCWW004 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Five-section coat locker features double coat hooks in each section to hang jackets, backpacks and more. Top and bottom shelves provide additional space for boots and lunch boxes. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Standard Write-n-Wipe recessed backs can be easily wiped clean.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 149 lb |
Jonti-Craft Rainbow Accents 5-section Coat Locker – 5 Compartment(s) – 50.5″ Height x 48″ Width x 15″ Depth – Double Hook, Durable, Laminated, Rounded Corner – Teal – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Compartments | 5 |
| Product Color | Teal |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Rounded Corner |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 5-section Coat Locker |
| Application/Usage | Lunch Box |
| Manufacturer Part Number | 2681JCWW005 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Five-section coat locker features double coat hooks in each section to hang jackets, backpacks and more. Top and bottom shelves provide additional space for boots and lunch boxes. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Standard Write-n-Wipe recessed backs can be easily wiped clean.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 149 lb |
Jonti-Craft Rainbow Accents 5-section Coat Locker – 5 Compartment(s) – 50.5″ Height x 48″ Width x 15″ Depth – Durable, Laminated, Kick Plate, Double Hook – Navy Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Compartments | 5 |
| Product Color | Navy Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.5" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Double Hook |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents 5-section Coat Locker |
| Application/Usage | Boot |
| Manufacturer Part Number | 2681JCWW112 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Five-section coat locker features double coat hooks in each section to hang jackets, backpacks and more. Top and bottom shelves provide additional space for boots and lunch boxes. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Standard Write-n-Wipe recessed backs can be easily wiped clean.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 149 lb |




































