Jonti-Craft Pull-out Stairs Changing Table – 39″ Height x 48″ Width x 22.50″ Depth – Assembly Required – Acrylic, Baltic – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Changing Table |
| Edge Style | Round |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Shelves | 3 |
| Color/Finish | Baltic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 22.50" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | UV Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Pull-out Stairs Changing Table |
| Manufacturer Part Number | 5137JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Changing table features quick, pullout stairs for toddlers that conveniently glide under the table when not in use. Extra-deep rails for convenient use exceed the recommended safety standards. Three generous supply shelves provide handy storage options. Included paper roll dispenser accommodates a 15" paper roll and attaches to either end of the table. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints, where most of the stress occurs. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 145 lb |
Jonti-Craft Pull-out Stairs Changing Table – 39″ Height x 48″ Width x 22.50″ Depth – Assembly Required – Acrylic, Baltic – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Changing Table |
| Edge Style | Round |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Shelves | 3 |
| Color/Finish | Baltic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 22.50" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | UV Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Pull-out Stairs Changing Table |
| Manufacturer Part Number | 5131JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Changing table features quick, pullout stairs for toddlers that conveniently glide under the table when not in use. Extra-deep rails for convenient use exceed the recommended safety standards. Three generous supply shelves provide handy storage options. Included paper roll dispenser accommodates a 15" paper roll and attaches to either end of the table. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints, where most of the stress occurs. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 145 lb |



















