young Time Sensory Play Table – For – Table TopRectangle Top x 36.50″ Table Top Width x 22.50″ Table Top Depth – 21.50″ Height – Assembly Required – Laminate Top Material – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Activity Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Edge Style | Round |
| Table Top Width | 36.50" |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Table Top Depth | 22.50" |
| Top Material | Laminate |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 21.50" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | young Time |
| Features | Moisture Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Sensory Play Table |
| Application/Usage | Children |
| Manufacturer Part Number | 7110YT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Take sensory play to a new level with this table. Durable opaque tub provides long-lasting use. Rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Durable laminate features an easy-to-clean surface. Thermo-fused edgebanding helps seal out moisture.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 41 lb |












