Jonti-Craft Komfy Chair – Espresso Fabric Seat – Baltic – Acrylic – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Filling Material | High Density Foam (HDF) |
| Chair/Seat Type | Club Chair |
| Seat Color | Espresso |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Acrylic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 23" |
| Width | 26.5" |
| Depth | 19.5" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Komfy Chair |
| Product Line | Komfy |
| Application/Usage | Classroom |
| Manufacturer Part Number | 3771JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This comfortable chair is designed with style and sized perfectly for children. High-density foam cushion provides exceptional comfort and is wrapped with extra-durable fabric. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 40 lb |








