Lorell Fabric Back/Seat Rubber Wood Lounge Chair – Black Fabric Seat – Fabric Back – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Metal |
| Seat Material | Fabric |
| Chair/Seat Type | Lounger Chair |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Fabric |
| Arm Material | Wood |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 33.5" |
| Width | 30.8" |
| Depth | 25.3" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Fabric Back/Seat Rubber Wood Lounge Chair |
| Application/Usage | Hospitality |
| Manufacturer Part Number | 67000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Lounge chair offers inviting seating for your hospitality area. Thickly cushioned seat and back are upholstered in durable, soft, black fabric. Front legs and arms are made of rubber wood for a uniform texture and light luster. This kind of wood is not easy to crack in dry areas. Back legs in black are made of powder-coated metal for better stability. Weight capacity is 275 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064857676.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Fabric Back/Seat Rubber Wood Lounge Chair – Black Fabric Seat – Fabric Back – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Metal |
| Seat Material | Fabric |
| Chair/Seat Type | Lounger Chair |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Fabric |
| Arm Material | Wood |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 33.5" |
| Width | 30.8" |
| Depth | 25.3" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Fabric Back/Seat Rubber Wood Lounge Chair |
| Application/Usage | Hospitality |
| Manufacturer Part Number | 67000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Lounge chair offers inviting seating for your hospitality area. Thickly cushioned seat and back are upholstered in durable, soft, black fabric. Front legs and arms are made of rubber wood for a uniform texture and light luster. This kind of wood is not easy to crack in dry areas. Back legs in black are made of powder-coated metal for better stability. Weight capacity is 275 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064857676.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |







