Jonti-Craft Berries Adult Gray Laminate Round Table – For – Table TopLaminated Round, Red Top – Four Leg Base – 4 Legs – Adjustable Height – 11″ to 15″ Adjustment x 1.13″ Table Top Thickness x 42″ Table Top Diameter – 15″ Height – Assembly Required – Powder Coated – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Activity Table |
| Table Top Shape | Round |
| Base Style | Four Leg |
| Table Top Diameter | 2042-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Table Top Thickness | 1.13" |
| Color/Finish | Powder Coated |
| Minimum Height Adjustment | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Height Adjustment | 15" |
| Top Color/Finish | Red |
| Edge Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 15" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Chipping Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Berries Adult Gray Laminate Round Table |
| Application/Usage | Craft |
| Manufacturer Part Number | 6468JCA008 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Round activity table for adults is perfectly sized to let you work comfortably. Durable laminate features an easy-to-clean surface. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. Extra-safe, dual-screw steel legs allow you to easily adjust the height of the table. Powder-coated, adjustable legs can be repositioned in 1" increments to provide maximum comfort. Leg guides reduce squeaks, prevent snags and eliminate rusting.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 65 lb |












