Iceberg Folding Picnic Table – 72″ x 12″ x 17.5″ Bench, 72″ x 29″ x 29″ Table Top
Additional information
| Brand | Iceberg Enterprises, LLC |
|---|---|
| Product Type | Table/Bench Set |
| Seating Capacity | 8 |
| Foldable | Yes |
| Frame Color/Finish | Powder Coated Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Maximum Load Capacity | 650 lb |
| Brand Name | Iceberg |
| Features | Rust Resistant |
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Product Name | Folding Picnic Table |
| Dimensions | 29" Height x 72" Width x 29" Depth – Table Top |
| Application/Usage | Picnic |
| Manufacturer Part Number | 65925 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This picnic table with benches folds completely flat for convenient storage. It is ideal for both indoor and outdoor break areas or parks. Sturdy and weather-resistant, foldable table is designed to last for years. High-density, durable, blow-molded plastic construction won't fade or crack in sunlight. Surface is stain-resistant and water-resistant. Powder-coated black, steel frame is rust-resistant. Picnic table seats six to eight people. Each bench holds up to 600 lb. evenly distributed. The 1-1/2" thick white tabletop holds up to 650 lb. evenly distributed. Folded size is 71" wide x 63" deep x 2-4/5" high. When unfolded, each bench measures 72" wide x 12" deep x 17-1/2" high.</p> |
| Material Details | <p>Plastic Surface</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Iceberg Folding Picnic Table – 72″ x 12″ x 17.5″ Bench, 72″ x 29″ x 29″ Table Top
Additional information
| Brand | Iceberg Enterprises, LLC |
|---|---|
| Product Type | Table/Bench Set |
| Seating Capacity | 8 |
| Foldable | Yes |
| Frame Color/Finish | Powder Coated Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Maximum Load Capacity | 650 lb |
| Brand Name | Iceberg |
| Features | Rust Resistant |
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Product Name | Folding Picnic Table |
| Dimensions | 29" Height x 72" Width x 29" Depth – Table Top |
| Application/Usage | Picnic |
| Manufacturer Part Number | 65925 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This picnic table with benches folds completely flat for convenient storage. It is ideal for both indoor and outdoor break areas or parks. Sturdy and weather-resistant, foldable table is designed to last for years. High-density, durable, blow-molded plastic construction won't fade or crack in sunlight. Surface is stain-resistant and water-resistant. Powder-coated black, steel frame is rust-resistant. Picnic table seats six to eight people. Each bench holds up to 600 lb. evenly distributed. The 1-1/2" thick white tabletop holds up to 650 lb. evenly distributed. Folded size is 71" wide x 63" deep x 2-4/5" high. When unfolded, each bench measures 72" wide x 12" deep x 17-1/2" high.</p> |
| Material Details | <p>Plastic Surface</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |












