Jabra Evolve2 75 Wireless On-ear Stereo Headset – USB-A – For MS Teams – With Charging Stand – Black – Binaural – Ear-cup – 3000 cm – Bluetooth – 20 Hz to 20 kHz – MEMS Technology Microphone – Noise Cancelling
Login to View Prices
The new standard for hybrid working. World-class audio engineering for industry-leading call quality.
- 8-mic technology for crystal-clear calls
- Jabra Advanced Active Noise Cancellation™
- Discreet hide-away boom arm
- Improved comfort with dual-foam tech
- Up to 36 hours battery & fast charge
- Works with all leading UC platforms
- Provides exceptional quality sound with greater immersion
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for a longer duration
- Leatherette ear cushion material which is cost-effective and has a prolonged life
- Enjoy detailed wireless audio with these 75 headset
- Pair & Play with your Bluetooth 75 that has 98.4 ft wireless range
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design to ensure maximum Headset usage efficiency
- Stay connected smoothly with a wireless range of 98.4 ft
- MEMS Technology microphone technology ensures easy, convenient talking with maximum efficiency
- USB Type A host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency
- Stereo sound mode delivers exceptional sound with maximum efficiency
Additional information
| Weight | 6.9500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.50 × 5.70 × 2.60 in |
| Form Factor | Ear-cup |
| Driver Size | 1.57" |
| Features | Active Noise Canceling,Comfortable,Fast Charging,Rechargeable Battery,USB Charging,Busylight,HearThrough,Advanced Audio Coding (AAC),Sub Band Coding (SBC),PeakStop,SafeTone Technology,Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP),Headphone Spatial Processing (HSP),Microsoft Teams Button |
| Earpiece Design | On-ear |
| Color | Black |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Compatibility | <p>MS Teams</p> |
| Product Line | Evolve2 |
| Earpiece Type | Binaural |
| Sound Mode | Stereo |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Type | Headset |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Product Model | 75 |
| Host Interface | USB Type A |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Manufacturer Website Addres | |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Manufacturer | Jabra |
| Package Contents | <ul> <li>Evolve2 75 Headset</li> <li>Jabra Link 380 Bluetooth Adapter</li> <li>USB Cable 1.2m/3.9ft</li> <li>Carry Pouch</li> <li>User Documents</li> <li>Charging Stand</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Integrated Microphone | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 27599-999-989 |
| Brand | Jabra |

























Reviews
There are no reviews yet.