The professional headset to handle whatever your hybrid work day brings.
- Designed for maximum comfort with Jabra Air Comfort technology
- Work-anywhere professionalism, with noisecancelling microphone technology
- Dual connectivity, plug-and-play, and up to 30m/100ft wireless range
- Silence your surroundings with Active Noise Cancellation (ANC)
- Optimized sound for professional and personal use
- Certified for leading virtual meeting platforms
- Effectively cancels outside noise to eliminate distortion with maximum sound efficiency
- On-ear earpiece design ensures maximum convenience and optimal performance
- Enjoy wireless freedom with 55 headset
- Get rid of the tangles and love your music with these wireless Bluetooth headset
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design to ensure maximum Headset usage efficiency
- Stay connected smoothly with a wireless range of 98.4 ft
- Noise cancellation effectively helps to boost your concentration and avoid background noise and distractions
- Noise cancelling microphone technology ensures easy, convenient listening and talking with maximum sound transfer efficiency
- Listen to your tape recordings or use them when listening to telephone calls on Skype with these mono sound headset
- These supra-aural Evolve2 give you the comfort of portability
Additional information
| Weight | 2.7900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.90 × 7.30 × 2.60 in |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Earpiece Design | On-ear |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Product Line | Evolve2 |
| Bluetooth Profiles | A2DP,AVRCP,HFP,HSP,PBAP,SPP |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Product Model | 55 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Earpiece Type | Monaural |
| Sound Mode | Mono |
| Product Type | Headset |
| Microphone Design | Boom |
| Form Factor | Supra-aural |
| Application/Usage | Music |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Driver Size | 1.10" |
| Features | LED Indicator,Active Noise Canceling,Sub Band Coding (SBC),PeakStop,SafeTone Technology,Comfortable,Plug and Play,Advanced Audio Coding (AAC),Sleep Mode,Rechargeable Battery,USB Charging |
| Package Contents | <ul> <li>Evolve2 55 Headset</li> <li>Link 380 Bluetooth adapter</li> <li>USB cable 1.2m/3.9ft</li> <li>Carry pouch</li> <li>User documents</li> </ul> |
| Microphone Technology | MEMS Technology,Noise Cancelling |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Jabra |
| Limited Warranty | 2 Year |
| UPC | 0 |
| MPN | 25599-889-899-01 |
| Brand | Jabra |















Reviews
There are no reviews yet.