Jabra Evolve 20 Headset – Microsoft Teams Certification – Stereo – USB Type A, USB Type C – Wired – 32 Ohm – 150 Hz – 7 kHz – Over-the-head, On-ear – Binaural – Supra-aural – 3.94 ft Cable – Electret Condenser Microphone – Black
- USB-A and USB-C variants available
- Plug-and-play connectivity
- Call control unit for managing calls easily
- Great sound for calls and music
Additional information
| Weight | 4.6600 lbs |
|---|---|
| Color | Black |
| Earpiece Type | Binaural |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
| Product Type | Headset |
| Microphone Design | Boom |
| Form Factor | Supra-aural |
| Microsoft Teams Certificati | Yes |
| Impedance | 32 Ohm |
| Earpiece Design | Over-the-head,On-ear |
| Packing | Box |
| Maximum Frequency Response | 7 kHz |
| Cable Length | 3.94 ft |
| Host Interface | USB Type A,USB Type C |
| Color Family | Black |
| Application/Usage | Voice Call,Music,Computer,Mobile Device |
| Features | Plug and Play,Comfortable,Busylight,Wideband Audio,PeakStop |
| Package Contents | <ul><li> Evolve 20 Headset</li><li> USB Controller</li><li> Evolve 20 With Foam Ear Cushions</li><li> Documentation</li></ul> |
| Product Line | Evolve 20 |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Jabra |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| UPC | 0 |
| MPN | GSA4999-823-109 |
| Brand | Jabra |














Reviews
There are no reviews yet.