IRIS WeatherTight Heavy-duty Storage Tote – Internal Dimensions: 14.75″ Length x 9.63″ Width x 7″ Height – External Dimensions: 17.5″ Length x 11.8″ Depth x 7.9″ Height – 25 lb – 4.75 gal – Heavy Duty – Stackable – Plastic – Clear – For Craft Supplies, Clothes – 6 / Carton
Additional information
| Brand | IRIS USA, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Exterior Material | Plastic |
| Compartment Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Compartment Width | 9.63" |
| Compartment Length | 14.75" |
| Volume Capacity | 4.75 gal |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Strength | Heavy Duty |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.9" |
| Depth | 11.8" |
| Case Style | Tote |
| Brand Name | IRIS |
| Features | Buckle |
| Length | 17.5" |
| Manufacturer | IRIS USA, Inc |
| Product Model | UCB-SS |
| Product Name | WeatherTight Heavy-duty Storage Tote |
| Product Line | Weathertight |
| Application/Usage | Clothes |
| Manufacturer Part Number | 110380 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Store your favorite keepsakes and other valuables in this heavy-duty storage tote. The weathertight seal on the storage bin lid protects your contents by keeping air and moisture out. The grooves in the reinforced lid allow you to stack additional totes for space-saving storage. Four buckle latches keep your contents securely contained. BPA-free, acid-free construction prevents the plastic from dulling over time for lasting clarity. 19-quart storage tote with a 25 lb. capacity is perfect for crafting supplies, camping gear, clothing and more.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Stackable | Yes |
| Weight Capacity | 25 lb |
IRIS WeatherTight Heavy-duty Storage Tote – Internal Dimensions: 17″ Length x 13.50″ Width x 6.88″ Height – External Dimensions: 19.7″ Length x 15.8″ Depth x 7.8″ Height – 30 lb – 7.65 gal – Lid Lock Closure – Heavy Duty – Stackable – Plastic – Clear – For Craft Supplies, Clothes, Camping Equipment – 6 / Carton
Additional information
| Brand | IRIS USA, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Exterior Material | Plastic |
| Compartment Height | 6.88" |
| Compartment Width | 13.50" |
| Compartment Length | 17" |
| Closure Type | Lid Lock |
| Volume Capacity | 7.65 gal |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Strength | Heavy Duty |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.8" |
| Depth | 15.8" |
| Case Style | Tote |
| Brand Name | IRIS |
| Features | Weather Proof |
| Length | 19.7" |
| Manufacturer | IRIS USA, Inc |
| Product Model | UCB-S |
| Product Name | WeatherTight Heavy-duty Storage Tote |
| Product Line | Weathertight |
| Application/Usage | Camping Equipment |
| Manufacturer Part Number | 110400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Store your favorite keepsakes and other valuables in this heavy-duty storage tote. The weathertight seal on the storage bin lid protects your contents by keeping air and moisture out. The grooves in the reinforced lid allow you to stack additional totes for space-saving storage. Four buckle latches keep your contents securely contained. BPA-free, acid-free construction prevents the plastic from dulling over time for lasting clarity. 30.6-quart storage tote with a 30 lb. capacity is perfect for crafting supplies, camping gear, clothing and more.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Stackable | Yes |
| Weight Capacity | 30 lb |







