ipg Polymer Manual Water-activated Tape Dispenser – Steel – Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Intertape Polymer Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desktop Tape Dispenser |
| Holding Tape Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 9.5" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 21" |
| Brand Name | ipg |
| Manufacturer | Intertape Polymer Group, Inc |
| Product Name | Polymer Manual Water-activated Tape Dispenser |
| Manufacturer Part Number | BP333PLUS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Manual water-activated tape dispenser features a sharp guillotine blade to deliver clean, even cutting of reinforced and nonreinforced tape (sold separately). Two water brushes provide effective, uniform adhesive wetting for consistent performance. Cost-effective design requires just one strip of water-activated tape to create a secure, strong seal. Portable design does not need any electricity to operate for sustainable, environmentally responsible performance. Its large water bottle means fewer refills and less downtime. Plus, an optional top heater accessory (sold separately) is available when increased tape adhesion is needed. Portable tape dispenser is perfect for light to medium-volume packaging stations without access to electricity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 2 Year |







