Inter-Department Envelope, #97, Two-Sided Five-Column Format, 10 x 13, White, 100/Box
Login to View Prices
114 in stock
SKU:
QUA63663
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
Made with a material that inhibits the growth of mold and mildew to protect the product. Security tinted for privacy of contents. Printed two sides with space for 52 entries. String-and-button closure.
Additional information
| Weight | 6.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 7.75 × 10.63 in |
| Seam Type | Center |
| Envelopes/Mailers Closure | String & Button |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Footnote 1 | Antimicrobial agent licensed by SilverCo |
| Preprinted Message | Department |
| Trade Size | #97 |
| Global Product Type | Interoffice Envelopes |
| Basis Weight | 28 lb Bond |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Envelopes/Mailers Exterior | 10 x 13 |
| Flap Type | Cheese Blade |
| Format/Border | Two-Sided Five-Column Format, No Border |
| Footnote 2 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227636638 |
| MPN | QUA63663 |
| Brand | Quality Park™ |
Be the first to review “Inter-Department Envelope, #97, Two-Sided Five-Column Format, 10 x 13, White, 100/Box” Cancel reply







Reviews
There are no reviews yet.