Intel Core i9 (13th Gen) i9-13900KS Tetracosa-core (24 Core) 3.20 GHz Processor
Login to View Prices
Intel Core i9 (13th Gen) i9-13900KS Tetracosa-core (24 Core) 3.20 GHz Processor – 36 MB L3 Cache – 32 MB L2 Cache – 64-bit Processing – 6 GHz Overclocking Speed – Socket LGA-1700 – Intel UHD Graphics 770 Yes Graphics – 253 W – 32 Threads
- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Core i9 product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Tetracosa-core (24 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 13th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 36 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 3.20 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- To boost graphics and visual quality, the chipset has a built in Intel UHD Graphics 770 controller
- 4 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
Additional information
| Weight | 1.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.50 × 7.00 × 3.00 in |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Product Line | Core i9 |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Integrated Graphics | Yes |
| Manufacturer Website Addres | |
| L2 Cache | 32 MB |
| Processor Threads | 32 |
| Graphics Controller Manufac | Intel |
| Overclocking Speed | 6 GHz |
| Thermal Design Power | 253 W |
| Product Model | i9-13900KS |
| 64-bit Processing | Yes |
| Product Type | Processor |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Number of Monitors Supporte | 4 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| L3 Cache | 36 MB |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| UPC | 0 |
| MPN | BX8071513900KS |
| Brand | Intel |












Reviews
There are no reviews yet.