Intel Core i5 (14th Gen) i5-14600K Tetradeca-core (14 Core) 3.50 GHz Processor
Login to View Prices
Intel Core i5 (14th Gen) i5-14600K Tetradeca-core (14 Core) 3.50 GHz Processor – 24 MB L3 Cache – 20 MB L2 Cache – 5.30 GHz Overclocking Speed – Socket LGA-1700 – Intel UHD Graphics 770 Yes Graphics – 181 W – 20 Threads
- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Intel Core i5 processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- Tetradeca-core (14 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 14th Gen processor generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 20 MB L2 + 24 MB L3 cache memory to boost the instruction processing and system performance
- Processor with 3.50 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- To boost graphics and visual quality, the chipset has a built in Intel UHD Graphics 770 controller
Additional information
| L3 Cache | 24 MB |
|---|---|
| Processor Generation | 14th Gen |
| Thermal Design Power | 181 W |
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Integrated Graphics | Yes |
| Manufacturer Website Addres | |
| Processor Threads | 20 |
| Product Line | Core i5 |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Product Model | i5-14600K |
| Graphics Controller Manufac | Intel |
| Product Type | Processor |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| L2 Cache | 20 MB |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| UPC | 735858546881 |
| MPN | CM8071504821015 |
| Brand | Intel |












Reviews
There are no reviews yet.