Protect yourself and customers from fraud with our inkless fingerprint pad. Our product is designed to deliver a clear, crisp fingerprint that never smears. The imprint dries instantly on any type of paper so the threat of forgery and/or modification is greatly reduced. Our patented inkless formula reduces mess by eliminating skin stains and rubs off skin without soap and water. Formula won’t dry out, even if the lid is left open for long periods of time. Reliably delivers up to 1000 impressions per pad.
Additional information
| Weight | 0.0460 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 2.00 × 0.50 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Ink Pad Type | Conventional Pad |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ink Color(s) | Black |
| Ship Class Code | M |
| Size | 2.25" x 1.75" |
| Pad Size (Width) | 2.25" |
| Global Product Type | Fingerprint Stamp Pads |
| Stamp Pads Type | Inked Fingerprint |
| Pad Size (Depth) | 1.75" |
| Compliance Standards | Endorsed by the American Bankers Association |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 084417030270 |
| MPN | 03027 |
| Brand | LEE |














Reviews
There are no reviews yet.