Professional Date Stamp, Self-Inking, 1.63″ x 0.38″, Black
Login to View Prices
This date stamp is ready to take on the busiest office, store or warehouse. The sturdy steel frame construction stands up to heavy-duty use. Four bands produce ten years of dates. Date band cover ensures your fingers remain clean. A self-inking stamp pad delivers rapid, repeat impressions. Replaceable stamp pad delivers up to 10,000 impressions.Package Includes: Includes one stamp.
Additional information
| Weight | 0.4340 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.06 × 5.63 × 2.25 in |
| Package Includes | Includes one stamp. |
| Impression Height | 0.38" |
| Impression Width | 1.63" |
| Ink Color(s) | Black |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Replacement Ink | Trodat® P5430BK (Black) |
| Number of Bands | 4 |
| Type Size(s) | 1.5" |
| Stamp Type | Dater |
| Global Product Type | Daters |
| Frame/Housing Material(s) | Plastic |
| Years | 10 |
| Green Information | Contains a minimum of 20% recycled content and is climate neutral. |
| Ink Types | Self-Inking |
| UPC | 190084204385 |
| MPN | 5030 |
| Brand | Trodat® |















Reviews
There are no reviews yet.