Impact Economy Ostrich Feather Duster – 23″ Overall Length – 1 Each – Brown, Gray
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Duster |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | South Africa |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Impact |
| Length | 23" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Economy Ostrich Feather Duster |
| Manufacturer Part Number | 4603 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Feather duster is perfect for dusting irregular surfaces, small spaces and around delicate items. Fine, soft ostrich feathers have more surface area to effectively grab and hold dust particles. Smooth handle is durable and lightweight to provide excellent maneuverability. Convenient hang hole allows fast, simple storage.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Dust Remover |
| Package Contents | <ul> <li>Extended Polywool Duster</li> <li>Head</li> </ul> |
Impact Economy Ostrich Feather Duster – 30″ Overall Length – 12 / Carton – Brown, Gray
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Duster |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Ostrich Feather |
| Country Of Origin | South Africa |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 23" |
| Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Impact |
| Features | Hanging Hole |
| Length | 30" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Economy Ostrich Feather Duster |
| Application/Usage | Dusting |
| Manufacturer Part Number | 4603CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Feather duster is perfect for dusting irregular surfaces, small spaces and around delicate items. Fine, soft ostrich feathers have more surface area to effectively grab and hold dust particles. Smooth handle is durable and lightweight to provide excellent maneuverability. Convenient hang hole allows fast, simple storage.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Recommended Use | Dust Remover |













