Impact 35 QT Replacement Mop Bucket – No Wringer – 35 quart – Corrosion Resistant, Durable – 14.8″ x 16.5″ – Polyethylene – Yellow – 1 Each
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 35 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 14.8" |
| Width | 16.5" |
| Brand Name | Impact |
| Features | Durable |
| Length | 18.3" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | 35 QT Replacement Mop Bucket – No Wringer |
| Manufacturer Part Number | 2635-3Y |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Plastic bucket features a 35-quart capacity for a more efficient way to clean large areas. Versatile design allows you to mount a wringer (sold separately) on either side of the bucket for simple use. Bucket is compatible with Impact Side Press Mop Wringer, Down Press Mop Wringer, and Genuine Joe Metal Heavy-Duty Side Press Mop Wringer. Smooth, durable construction lets you quickly wipe down the exterior to maintain sanitary use. 3" inboard casters roll smoothly across floors for effortless mobility. Molded-in graduation marks allow you to conveniently make measurements inside the bucket without requiring any additional tools.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |










