Rubbermaid Commercial Brute 14-quart Round Bucket – 14 quart – Rust Resistant, Heavy Duty, Stackable, Bend Resistant, Graduated, Handle – 11.2″ – Steel, Plastic – Chrome, Nickel, Red – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Red |
| Product Material | Plastic |
| Diameter | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 14 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.2" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Handle |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute 14-quart Round Bucket |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 261400RD |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Utility bucket features heavy-duty, thick wall construction with molded-in gradations for accurate measuring. It is ideal for mopping. Nickel/chrome-plated steel handle resists rusting and bending. Thick rim with supporting ribs allows easy no-jam stacking. Spout is built-in for easy pouring.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Rubbermaid Commercial Brute 14-quart Round Bucket – 14 quart – Heavy Duty, Rust Resistant, Bend Resistant, Graduated, Handle, Stackable, Pour Spout – 11.2″ – Plastic, Steel – Gray – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Diameter | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 14 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.2" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Pour Spout |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute 14-quart Round Bucket |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 261400GYCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Utility bucket features heavy-duty, thick wall construction with molded-in gradations for accurate measuring. It is ideal for mopping. Nickel/chrome-plated steel handle resists rusting and bending. Thick rim with supporting ribs allows easy no-jam stacking. Spout is built-in for easy pouring.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial Brute 14-quart Round Bucket – 14 quart – Heavy Duty, Rust Resistant, Bend Resistant, Graduated, Handle, Stackable, Pour Spout – 11.2″ – Plastic, Steel – Gray – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Diameter | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 14 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.2" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Pour Spout |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute 14-quart Round Bucket |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 261400GYCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Utility bucket features heavy-duty, thick wall construction with molded-in gradations for accurate measuring. It is ideal for mopping. Nickel/chrome-plated steel handle resists rusting and bending. Thick rim with supporting ribs allows easy no-jam stacking. Spout is built-in for easy pouring.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial Brute 14-quart Round Bucket – 14 quart – Heavy Duty, Rust Resistant, Bend Resistant, Graduated, Handle, Stackable, Pour Spout – 11.2″ – Plastic, Steel – Gray – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Diameter | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 14 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.2" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Pour Spout |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute 14-quart Round Bucket |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 261400GYCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Utility bucket features heavy-duty, thick wall construction with molded-in gradations for accurate measuring. It is ideal for mopping. Nickel/chrome-plated steel handle resists rusting and bending. Thick rim with supporting ribs allows easy no-jam stacking. Spout is built-in for easy pouring.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial Brute 14-quart Round Bucket – 14 quart – Heavy Duty, Rust Resistant, Bend Resistant, Graduated, Handle, Stackable, Pour Spout – 11.2″ – Plastic, Steel – Gray – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Diameter | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 14 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.2" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Pour Spout |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute 14-quart Round Bucket |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 261400GYCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Utility bucket features heavy-duty, thick wall construction with molded-in gradations for accurate measuring. It is ideal for mopping. Nickel/chrome-plated steel handle resists rusting and bending. Thick rim with supporting ribs allows easy no-jam stacking. Spout is built-in for easy pouring.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial Brute 14-quart Round Bucket – 14 quart – Heavy Duty, Rust Resistant, Bend Resistant, Graduated, Handle, Stackable – 11.3″ – Plastic, Steel – Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Diameter | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 14 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.3" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Stackable |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute 14-quart Round Bucket |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 261400GY |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Utility bucket features heavy-duty, thick wall construction with molded-in gradations for accurate measuring. It is ideal for mopping. Nickel/chrome-plated steel handle resists rusting and bending. Thick rim with supporting ribs allows easy no-jam stacking. Spout is built-in for easy pouring.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial Brute 14-quart Round Bucket – 14 quart – Heavy Duty, Rust Resistant, Bend Resistant, Graduated, Stackable, Handle – 11.2″ – Steel, High-density Polyethylene (HDPE), Plastic – Red, Nickel, Chrome – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Plastic |
| Diameter | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 14 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.2" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Handle |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute 14-quart Round Bucket |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 261400RDCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Utility bucket features heavy-duty, thick wall construction with molded-in gradations for accurate measuring. It is ideal for mopping. Nickel/chrome-plated steel handle resists rusting and bending. Thick rim with supporting ribs allows easy no-jam stacking. Spout is built-in for easy pouring.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |















