Designed for small businesses, the Canon imageCLASS LBP237dw printer balances speedy performance, minimal maintenance, and the ability to add an optional paper tray. A 5″ color touchscreen delivers an intuitive user experience and can be customized by a device administrator to simplify many daily tasks.Package Includes: CRG 057 Black Toner; Power Cord; Starter Guide; User Software DVD-ROM; Warranty CardNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 17.8060 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.00 × 20.00 × 16.00 in |
| Maximum Print Speed (Black) | 40 ppm |
| Print Resolution (Black) (W | 600 x 600 dpi |
| Ship Class Code | H |
| Maximum Paper Size | Legal |
| Height | 12.3" |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Network Capable | Yes |
| Global Product Type | Laser Printers |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| B&W or Color Output | B&W |
| Printing Type | Laser |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Paper Input Capacity (Sheet | 350 |
| Depth | 14.7" |
| Wireless Printing | Yes |
| Maximum Memory | 1 GB |
| Standard Memory | 1 GB |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| First Page Out | 5.4 s |
| Model Name/Number | imageCLASS LBP237dw |
| Operating System Compatibil | Windows® Server 2012, 8.1, 10, Server 2016, Server 2019 |
| Paper Feeder Type | Tray |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 4,000 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Package Includes | Warranty Card |
| Width | 17.2" |
| Network Ready | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 013803341218 |
| MPN | 5162C004 |
| Brand | Canon® |














Reviews
There are no reviews yet.