MegaTank MAXIFY GX4020 Wireless Color All-in-One Inkjet Printer, Copy, Fax, Print, Scan
Login to View Prices
Designed for small- and medium?size businesses, the Canon® MegaTank MAXIFY GX4020 model balances speedy performance and minimal maintenance. A 2.7″ color screen delivers an intuitive user experience. Both the printhead and maintenance cartridge in the MAXIFY GX4020 are easily replaceable should the need arise. No service visit calls required. With a four-color pigment ink system, you’ll get crisp color and black-and-white documents, along with sharp highlighter-resistant text. Create and print professional posters, banners, and signage with the PosterArtist online version. Print from your favorite mobile devices using the Canon® PRINT app, Apple AirPrint and Mopria Print Service.Package Includes: Documentation; GI-26: Black, Cyan, Magenta, Yellow Ink Set-Up Bottles; Power Cord
Additional information
| Weight | 30.0100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.90 × 19.10 × 13.30 in |
| For Use With | Canon® GI-26 Inks |
| Compliance Standards | EPEAT Silver |
| Weight | 20.9 lbs |
| Best Transmission Speed | 33.6 kbps |
| Power Consumption | 20 W Peak |
| Processor Speed | 2.4/5 GHz |
| Paper Input | 100 Sheet Rear Flat Tray (Manual) |
| Operating System Compatibil | Windows® Server 2008, 8, 10, 11, Server 2012, Server 2016, Server 2019, Server 2022 |
| Network Types | 802.11b/g/n/a/ac Wireless |
| Scan Resolution (Width x He | 1,200 x 2,400 dpi |
| First Page Out | 8 sec |
| Model Name/Number | MegaTank MAXIFY GX4020 |
| Maximum Print Speed (Color) | 13 ppm |
| Print Resolution (Color) (W | 600 x 1,200 dpi |
| Maximum Print Speed (Black) | 18 ppm |
| Copying Speed (Black) | 11 ppm |
| Copying Speed (Color) | 11 ppm |
| Print Resolution (Black) (W | 600 x 1,200 dpi |
| Fax Resolution (Color) (Wid | 300 x 300 dpi |
| Ship Class Code | H |
| Network Capable | Yes |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Fax Resolution (Black) (Wid | 300 x 300 dpi |
| Width | 16.4" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height | 9.9" |
| Wireless Printing | Yes |
| Printing Type | Inkjet |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Machine Functions | Scan |
| Package Includes | Power Cord |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| B&W or Color Output | Color |
| LCD Display Format | 2.7" Touchscreen |
| Standard Memory | 1 GB |
| Auto Document Feed/Sheets | 100 |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 33,000 |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Accepts Paper Size | #10 Envelope |
| Duplex Printing | Automatic |
| Reduction/Enlargement Range | 400% |
| Depth | 15.8" |
| Network Ready | Yes |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 013803350999 |
| MPN | GX4020 |
| Brand | Canon® |


















Reviews
There are no reviews yet.