Ignition 2.0 ReActiv Low-Back Task Stool, 22.88″ to 31.75″ Seat Height, Flint Seat, Charcoal Back, Black Base
Login to View Prices
Out of stock
ReActiv mesh-back design delivers total zonal comfort with the perfect balance of the right type and right amount of support. Unique, back-cushion-style lumbar support is height adjustable: up and down, to provide personalized support and extra relief where you need it. Synchro-tilt mechanism with seat slider offers a full range of reclining positions. Tilt tension controls the rate and ease of recline. Upright tilt lock secures the chair in the full upright position. Pneumatic seat height adjustment moves the seat up and down to adapt to various body heights. Compact, low-back format is tailored for administrative and technology functions.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 51.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.50 × 25.75 × 32.00 in |
| Seat Height Minimum | 22.88" |
| Seat Width Maximum | 18.5" |
| Overall Depth Maximum | 22" |
| Back Height Maximum | 19" |
| Seat Height Maximum | 31.75" |
| Seat Color | Flint |
| Overall Height Maximum | 52.5" |
| Armrest Material | Nylon |
| Back Color | Charcoal |
| Back Surface Material Famil | Mesh |
| Seat Depth Maximum | 17.38" |
| Armrest Color | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Standards |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Seat Depth Minimum | 16.75" |
| Distance Between Arms | 19.25" |
| Overall Height Minimum | 41" |
| Caster/Glide Details | (5) Dual-Wheel Swivel Casters |
| Weight (Fully Assembled) | 35 lb |
| Pneumatic Seat Height Adjus | Yes |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Arms Included | Yes |
| Back Surface Material | ReActiv Mesh |
| Arm Type | Adjustable T-Bar |
| Color Family | Gray |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Arm Height From Seat | 9.75" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Book Box Indicator | No |
| Back Width Maximum | 17.5" |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Arm Adjustability | Width |
| Recommended Application Are | General Office & Task |
| Overall Width Maximum | 26" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Base/Frame Color | Black |
| Compatible Flooring Type(s) | Low-Pile Carpet |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Seat Surface Material Famil | Vinyl |
| Seat Fill Material | Foam |
| UPC | 197503850581 |
| MPN | HONTSR0A0S39BST |
| Brand | HON® |

















Reviews
There are no reviews yet.