Ignition 2.0 Fabric Upholstered Mid-Back Task Chair with Adjustable T-Arms, 17″ to 21.5″ Seat Height, Black Seat/Back
Login to View Prices
Choose one of four synchro-tilt control types for a natural recline. Upholstered back has a welcoming appearance while providing cushioned comfort with excellent support. Tilt tension controls the rate and ease of recline. Upright-position tilt-lock makes it easy to achieve the proper, task-specific posture. 360-degree swivel provides freedom of movement in any direction. Pneumatic seat height adjustment moves the seat up and down to adapt to various body heights.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 26.6800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.38 × 26.00 × 13.75 in |
| Special Features | Fabric Upholstered Mid-Back Task Chair with Adjustable T-Arms—Adjustable, padded arms put a little extra support right where needed. |
| Arm Type | Padded Adjustable T-Bar |
| Armrest Color | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Standards |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Back Height Maximum | 25" |
| Caster/Glide Details | (5) Dual-Wheel Swivel Casters |
| Pneumatic Seat Height Adjus | Yes |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Arms Included | Yes |
| Overall Depth Maximum | 28.5" |
| Seat Depth Maximum | 17.75" |
| Back Width Maximum | 19" |
| Overall Width Maximum | 28.75" |
| Distance Between Arms | 20.75" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Overall Height Maximum | 44.5" |
| Arm Height From Seat | 10.25 |
| Color Family | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Book Box Indicator | No |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Seat Surface Material Famil | Fabric |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Back Surface Material | Fabric |
| Back Surface Material Famil | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Seat Height Maximum | 21.5" |
| Arm Adjustability | Width |
| Recommended Application Are | General Office & Task |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Back Fill Material | Foam |
| Base/Frame Color | Black |
| Compatible Flooring Type(s) | Low-Pile Carpet |
| Back Color | Black |
| Seat Fill Material | Foam |
| UPC | 194446316006 |
| MPN | HONI2U2AHUR10TK |
| Brand | HON® |













Reviews
There are no reviews yet.