Iceberg IndestrucTable TOO Bi-Fold Folding Table – For – Table TopRectangle Top – 4 Legs x 60″ Table Top Width x 30″ Table Top Depth x 2″ Table Top Thickness – 29″ Height – Platinum, Powder Coated – 1 Each
Additional information
| Brand | Iceberg Enterprises, LLC |
|---|---|
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Edge Style | Radius |
| Table Top Width | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Legs | 4 |
| Table Top Depth | 30" |
| Table Top Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Color/Finish | Powder Coated |
| Top Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 29" |
| Product Series | 1200 |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Iceberg |
| Features | Dent Resistant |
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Product Name | IndestrucTable TOO Bi-Fold Folding Table |
| Product Line | IndestrucTable TOO |
| Application/Usage | Hospital |
| Manufacturer Part Number | 65453 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Folding table is made for heavy-duty use indoors or outdoors yet is 30 percent lighter than standard folding tables. 2" tabletop is made of durable, blow-molded, high-density polyethylene that is dent-resistant and scratch-resistant. Tubular legs are made of heavy-gauge steel with a powder-coat finish. 1" round legs fold into recessed cavities beneath the table. Bifold Folding Table is designed to nest with other Iceberg IndestrucTable TOO 1200 Series tables when stacking to allow maximum storage capacity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 15 Year |
| Additional Information | <ul><li>Load Capacity 600lb</li><li>Washable</li><li>portable</li><li>Non-marking feet</li><li>Blow-molded, high-density top</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 34 lb |








