Iceberg Indestructable Too 1200 Series Adjustable Folding Table

Login to View Prices
Iceberg IndestrucTable TOO 1200 Series Adjustable Folding Table – For – Table TopRectangle Top – 4 Legs – Adjustable Height – 25″ to 29″ Adjustment – 72″ Table Top Length x 30″ Table Top Width x 2″ Table Top Thickness – 29″ Height – Platinum, Powder Coated – 1 Each
Additional information
| Brand | Iceberg Enterprises, LLC |
|---|---|
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 30" |
| Table Top Length | 1972-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Legs | 4 |
| Table Top Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Color/Finish | Powder Coated |
| Top Material | Polyethylene |
| Minimum Height Adjustment | 25" |
| Maximum Height Adjustment | 29" |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Steel |
| Height | 29" |
| Product Series | 1200 |
| Maximum Load Capacity | 600 lb |
| Brand Name | Iceberg |
| Features | Lightweight |
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Product Model | 65623 |
| Product Name | IndestrucTable TOO 1200 Series Adjustable Folding Table |
| Product Line | IndestrucTable TOO |
| Manufacturer Part Number | 65623 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Folding table adjusts in height from 25", 27", 29", 31", 33" to 35" and holds up to 600 lb. evenly distributed. The top is made of durable, blow-molded, high-density polyethylene and is supported by a strong, steel frame. Lightweight, durable polyethylene is dent-resistant and scratch-resistant. Legs are heavy-gauge, powder-coated round tubing with bracing for strength and include nonmar plastic feet. Legs fold into protective cavity for compact storage. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 15 Year |
| Additional Information | <p>Load Capacity: 600lbs</p> |
| Weight (Approximate) | 43 lb |





