Lorell Folding Desk – For – Table TopWalnut Laminate Rectangle Top – Black Base x 43.30″ Table Top Width x 23.62″ Table Top Depth – 30″ Height – Assembly Required – Brown – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 43.30" |
| Table Top Depth | 23.62" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Color/Finish | Brown |
| Top Material | Particleboard |
| Base Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Walnut Laminate |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 30" |
| Maximum Load Capacity | 110 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Compact |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Folding Desk |
| Application/Usage | Home Office |
| Manufacturer Part Number | 60751 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Outfit your home office with this versatile folding desk. Use it as a desk or table. Keep it standing ready to be your work area, printer stand or countertop. Or fold it for compact storage elsewhere so you can return your home to living space instead of work space. Or use it at your office for a table or desk. Minimalist style makes it ideal for a personal workstation or a collaborative workplace. Smooth worksurface features Walnut laminate over particleboard with a matching, 1.5mm PVC edge. Steel frame with tube legs and support cross bars offers added strength. Maximum capacity is 110 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Folding Desk – For – Table TopWeathered Charcoal Laminate Rectangle Top – Black Base x 43.30″ Table Top Width x 23.62″ Table Top Depth – 30″ Height – Assembly Required – Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 43.30" |
| Table Top Depth | 23.62" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Color/Finish | Gray |
| Top Material | Particleboard |
| Base Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Weathered Charcoal Laminate |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 30" |
| Maximum Load Capacity | 110 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Compact |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Folding Desk |
| Application/Usage | Home Office |
| Manufacturer Part Number | 60750 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Outfit your home office with this versatile folding desk. Use it as a desk or table. Keep it standing ready to be your work area, printer stand or countertop. Or fold it for compact storage elsewhere so you can return your home to living space instead of work space. Or use it at your office for a table or desk. Minimalist style makes it ideal for a personal workstation or a collaborative workplace. Smooth worksurface features Weathered Charcoal laminate over particleboard with a matching, 1.5mm PVC edge. Steel frame with tube legs and support cross bars offers added strength. Maximum capacity is 110 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Folding Desk – For – Table TopWalnut Laminate Rectangle Top – Black Base x 43.30″ Table Top Width x 23.62″ Table Top Depth – 30″ Height – Assembly Required – Brown – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 43.30" |
| Table Top Depth | 23.62" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Color/Finish | Brown |
| Top Material | Particleboard |
| Base Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Walnut Laminate |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 30" |
| Maximum Load Capacity | 110 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Compact |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Folding Desk |
| Application/Usage | Home Office |
| Manufacturer Part Number | 60751 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Outfit your home office with this versatile folding desk. Use it as a desk or table. Keep it standing ready to be your work area, printer stand or countertop. Or fold it for compact storage elsewhere so you can return your home to living space instead of work space. Or use it at your office for a table or desk. Minimalist style makes it ideal for a personal workstation or a collaborative workplace. Smooth worksurface features Walnut laminate over particleboard with a matching, 1.5mm PVC edge. Steel frame with tube legs and support cross bars offers added strength. Maximum capacity is 110 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Folding Desk – For – Table TopWeathered Charcoal Laminate Rectangle Top – Black Base x 43.30″ Table Top Width x 23.62″ Table Top Depth – 30″ Height – Assembly Required – Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 43.30" |
| Table Top Depth | 23.62" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Color/Finish | Gray |
| Top Material | Particleboard |
| Base Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Weathered Charcoal Laminate |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 30" |
| Maximum Load Capacity | 110 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Compact |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Folding Desk |
| Application/Usage | Home Office |
| Manufacturer Part Number | 60750 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Outfit your home office with this versatile folding desk. Use it as a desk or table. Keep it standing ready to be your work area, printer stand or countertop. Or fold it for compact storage elsewhere so you can return your home to living space instead of work space. Or use it at your office for a table or desk. Minimalist style makes it ideal for a personal workstation or a collaborative workplace. Smooth worksurface features Weathered Charcoal laminate over particleboard with a matching, 1.5mm PVC edge. Steel frame with tube legs and support cross bars offers added strength. Maximum capacity is 110 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
























